EDUCATION IN AMERICA

OUR PRECIOUS SYSTM OF EDUCATION, just wonderful
and so true. this had to be posted..And hello all  Liberals.

1. Teaching Math In The 1950’s
A logger sells a truckload of lumber for $100.
His cost of production is 4/5 of the price.
What is his profit?
2. Teaching Math In The 1960’s
A logger sells a truckload of lumber for $100.
His cost of production is 4/5 of the price, or $80.
What is his profit?
3. Teaching Math In The 1970’s
A logger sells a truckload of lumber for $100.
His cost of production is $80.
Did he make a profit?
4. Teaching Math In The 1980’s
A logger sells a truckload of lumber for $100.
His cost of production is $80 and his profit is $20.
Your assignment: underline the number 20.
5. Teaching Math In 1990’s
A logger cuts down a beautiful forest because he is selfish, inconsiderate and
cares nothing for the habitat of animals or the preservation of our woodlands.
He does this so he can make a profit of $20.
What do you think of this way of making a living?
Topic for class participation after answering the question:
How did the birds and squirrels feel as the logger cut down their homes?
(There are no wrong answers, and if you feel like crying, it’s OK.)
6. Teaching Math In The 2000’s
Same question as number 5
but if you have special needs or just feel you need assistance
because of race, color, religion, sex, age, childhood memories or criminal background,
then don’t answer and the correct answer will be provided for you.
7. Teaching Math In 2017
Un hachero vende una carrtada de maderapara 100 pesos.
El costo de la producciones es 80 pesos.
Cuanto dinero ha hecho?

Bookmark the permalink.

Leave a Reply